fbpx

Kontsert "Kodumaine viis"

Rannatee Romantikaöö kontsert

MUSICA HYMNIS "Kodumaine viis"

pühendatud Eesti Vabariigi 31. taasiseseisvumispäevale 

Laupäeval 20. augustil kell 17:00
Maria talu kontserdisaalis

Čiurlionise keelpillikvartett (Leedu):
Jonas Tankevicius, I viiul; Darius Dikšaitis, II viiul
Gediminas Dacinskas, vioola; Elena Daunytė, tšello

Kädy Plaas, sopran
Allar Kaasik, tšello

Kavas: Eduard Tubin, Helmut Rosenvald, Roman Toi, Galina Grigorjeva, Cyrillus Kreek¸ Kuldar Sink, Kaljo Raid, Heino Eller, Ester Mägi

Eesti muusika kordumatu ilu ja sügavuse allikaks on rahvamuusika. Meie heliloojate looming, inspireerituna rahvalauludest, kätkeb varjatud tundeid ja kodumaa armastust, mida sõnadega pikki aastaid ei tohtinud väljendada. Meie vaimulikud rahvalaulud avavad saladuse, mis andis meie esivanematele jõudu elamiseks. Sügav muusikaline side ühendas meie rahvast üle riigipiiride. Kontserdil kõlavad tuntud teoste kõrval seni avastamata šedöövrid, mida on loonud meie heliloojad võõrsil igatsedes oma kodumaad.

Piletid ja kohtade broneerimine kontserdile tel: +372 523 6066 või See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. 


Kädy Plaas on võluva häälega sopran, kes peene muusikuna teeb koostööd mitmete interpreetide ja ansamblitega. Ta on pävinud tunnustust nii kammermuusikuna, solistina vokaalsümfoonilistes suurvormides kui ka ooperilaval. Tema ulatuslik repertuaar hõlmab muusikat varabarokist kuni kaasaegse muusikani, ta on esiettekandnud mitmete eesti heliloojate uudisteoseid. Ooperilauljana on Plaas osalenud Rahvusooper Estonia, Teater Vanemuise ning Hamburgi Riigiooperi lavastustes. Alates 2013. aastast töötab Kädy Plaas lauluõpetajana Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis.

Laulja on saanud Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia (2006), Marje ja Kuldar Singi nimelise preemia „Noor Laulja” (2007) ning Lili Kaelase Muusikafondi stipendiumi (2007) ja Eesti Kultuurkapitali interpreedi stipendiumi (2008).

Kädy Plaasi tihe loominguline koostöö Čiurlionis-kvartetiga ja tšellist Allar Kaasikuga sai alguse 2015.a. Nelipühakontserdiga Tallinna Oleviste kirikus ja on toonud muusikalisi pärle kuulajateni festivali Musica Hymnis kontserditel korduvalt. Plaasi vahetu ja siiras musitseerimine koos Euroopa ühe tuntuma keelpillikvartetiga on alati kujunenud unustamatuks muusikasündmuseks.

Čiurlionise Keelpillivarteti asutasid noored Leedu muusikud a.1968. Aastakümneid kestnud igapäevane koosmusitseerimine on lihvinud kvarteti kõla kordumatult kauniks ja koosmängu täiuslikuks. Kvartett on oodatud esineja kõigil Euroopa suurtel festivalidel ja tuntud kontserdilavadel. Üle 15 aasta kestnud tihe koostöö Allar Kaasikuga on toonud Leedu muusikud mitmel korral Pootsi-Kõpu õigeusukirikusse ja Maria kontserdisaali, kus koos on esitatud harva kuuldavat mh Liszti keelpillimuusikat ja esiettekantud mitmeid tšellokvintette.

Äsja meie seast lahkunud muusikateadlane Priit Kuusk kirjutas: Tšellist Allar Kaasik, alates 1997. aastast korraldatava David Oistrahhi Festivali kunstiline juhina on algatanud mitmeid rahvusvahelisi koostööprojekte, sh Neeme Järvi Suveakadeemia (2000-08), esmakordsed ja unikaalsed Euroopa Komisjoni poolt toetatavad kultuuriprojektid Con moto (2001), Da Capo al St. Petersburg (2003), Europa Festiva (2004), Surm ja surematus (2005), Muusikalised mälestusmärgid (2007), Viis aastat Euroopa Liitu Läänemere idakaldal (2009-11), märterpiiskop Platonile pühendatud musikafestival Musisa Hymnis (2016), mis on toonud David Oistrahhi festivalile ja Pärnule laia rahvusvahelise tähelepanu.